LITERACKIE CO NIECO…Z KUBUSIEM PUCHATKIEM

W środę 28 listopada 2018 r. w czytelni biblioteki szkolnej obchodzono jubileusz 80-lecia wydania pierwszej polskojęzycznej edycji książki „Kubuś Puchatek”. Z tej okazji uczniowie zostali zaproszeni na zajęcia czytelniczo - logopedyczne pt. „Literackie co nieco… czyli 80 lat z Kubusiem Puchatkiem”. Na początku zajęć uczniowie wysłuchali fragmentu książki, w którym Puchatek idzie do Królika i wpada w pułapkę. Zostały wyjaśnione pojęcia: obżarstwo, brak umiaru, dobre maniery. Wspólnie z uczniami, zostały ułożone i zapisane hasła związane z właściwym zachowaniem się podczas jedzenia posiłków. Umieszczono je na „kubusiowym” brzuszku. Następnie uczniowie odgadywali, które z podanych produktów zaliczane są do kategorii: słodkie, słone lub kwaśne. Oprócz odpowiedzi słownej, uczniowie musieli postępować według instrukcji: słodkie - wstajemy, słone - siedzimy, kwaśne -kładziemy ręce na stół. Kolejną słowną zabawą – był quiz ze znajomości książki o Kubusiu Puchatku. Podczas zajęć wykorzystano również tematyczne kubusiowe piosenki: „Kubuś to miś”, „Miodek”, „Brzuszek burczy”, „Brzuszkowa piosenka”, „Misiowe okrągłości”. Na zakończenie zajęć uczniowie mogli zjeść „małe co nieco”, czyli wylizać talerzyk ze słodkim, pysznym miodem. Była to jednocześnie świetna zabawa i praktyczne ćwiczenie logopedyczne.

Opracowanie: Kamila Cendrowicz, Klaudia Jędrzejczak