CZYTAM I TWORZĘ – WYKONYWANIE LAPBOOK’A

W dniach 16-19.01.2018 i 27.02.2018 uczniowie w bibliotece szkolnej oraz sali logopedycznej wspólnie wykonali lapbook na temat „B…jak Brzechwa”.

Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Swoim wyglądem przypomina papierowy teatrzyk mieszczący się na kolanach, stąd właśnie jego nazwa (lapbook – w wolnym tłumaczeniu „książka na kolanach”). Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, słówka, definicje, zdjęcia itp. To wszystko umieszczone może być w kieszonkach, książeczkach, harmonijkach, czy rolkach o różnych wielkościach i kształtach.  Lapbook tworzy się z tego co posiadamy: teczki biurowe, kolorowy papier, karton, wycinki z gazet itp.

Lapbook „B…jak Brzechwa” został stworzony przez uczniów dla utrwalenia głoski „b” oraz przypomnienia znanych już wierszy Jana Brzechwy. Uczniowie opracowując lapbook wykorzystali dostępne materiały biurowe i papiernicze. Z kart lapbook’a dowiedzieć się można, kim był Jan Brzechwa i jakie utwory napisał. Powstały trzy, tematyczne kieszonki. Pierwsza z rebusami do wiersza „Na straganie”, druga – puzzle z Brzechwą, w trzeciej zaś ukryte zostały krzyżówki z wierszami. Zostały przyklejone również ćwiczenia i zadania logopedyczne: pisanie i wykreślanie liter, łączenie kropek, krzyżówka, odgadywanie oraz wyszukiwanie wyrazów.

Lapbook to dobra metoda aktywizująca uczniów, innowacyjny sposób przyswajania wiedzy, ale przede wszystkich - świetna zabawa!

Opracowanie: Kamila Cendrowicz, Klaudia Jędrzejczak