ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZNE

W drugim semestrze roku szkolnego 2015/2016, w bibliotece szkolnej cyklicznie prowadzone były zajęcia biblioterapeutyczne, w których uczestniczyła klasa I gimnazjum z wychowawcą  p. Iwoną Stawicką. W świat biblioterapii wprowadzała uczniów p. Ilona Kurpiewska  z Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej.

Uczniowie wzięli udział w następujących tematycznych zajęciach: „Co to jest i na czym polega odpowiedzialność”, „Moje imię”, „Co robić ze swoim wstydem”, „Kiedy ktoś odbiera Ci Twoją własność”, „Książka w życiu człowieka”, „Skarżenie a przeciwdziałanie agresji”.

Celem zajęć było przede wszystkim uświadomienie uczniom przyczyn problemów  i zachowań młodych ludzi oraz przedstawienie sposobów radzenia sobie z nimi. W odpowiednio dobranych tekstach literackich i terapeutycznych uczniowie mogli odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Poznając losy różnych bohaterów i dzięki przedstawieniu ich problemów, uczestnicy zajęć mogli w bezpiecznych warunkach szukać jak najlepszych rozwiązań.

Dzięki uczestnictwu w zajęciach uczniowie stają się odpowiedzialni za siebie i innych, uczą się szacunku i tolerancji, poszukują pokojowych rozwiązań konfliktów, uczą się skutecznie radzić sobie z własną złością, pracują nad rozwijaniem poczucia własnej wartości.

Opracowanie: Kamila Cendrowicz