AKCJA "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

Dnia 10 czerwca 2016 r. uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Masowego Czytania „Jak nie czytam, jak czytam!” zorganizowanym na terenie zielonym w Bibliotece Pedagogicznej.

Akcja rozpoczęła się przemarszem spod szkoły z niesionym przez uczniów transparentem „Nikt nie czyta? My czytamy!” do siedziby biblioteki. Następnie o godz. 10.00 wszyscy uczestnicy utworzyli „książkowy łańcuch” i przystąpili do wspólnego czytania.

Kolejnym punktem spotkania były zabawy czytelnicze przygotowane dla uczniów. Przedstawiciel każdej klasy otrzymał zdjęcie budynku i otoczenia biblioteki, na którym zostało zaznaczone miejsce schowania książek. Były one ukryte w różnych miejscach – za drzewami, w krzewach, przy schodach itp.  Po odnalezieniu książek uczniowie prezentowali ich tytuły. A były to najpopularniejsze baśnie dla dzieci m.in. Kot w butach, Calineczka, Brzydkie Kaczątko, Jaś i Małgosia czy Czerwony Kapturek. Następnie uczniowie otrzymali tekturowe szablony przedmiotów kojarzących się z daną baśnią oraz kolorowe waciki do ich wyklejenia. Po wykonaniu pracy plastycznej, uczniowie otrzymali książki przyrodnicze pochodzące z bogatego księgozbioru biblioteki. Po ich obejrzeniu i przedstawieniu krótkiej charakterystyki uczniowie przystąpili do kolejnej zabawy. Uczniowie losowo wybierali jedną  apaszkę dla swojej drużyny, a następnie klasowo wyszukiwali materiałów przyrodniczych odpowiadających kolorom znajdującym się na apaszce. Dzieci znajdowały bardzo różne rzeczy: kamyki, pióra, liście, szyszki, patyki, płatki kwiatów itp. i z dumą je prezentowały.

Po wspólnym, pamiątkowym zdjęciu uczniowie wrócili do szkoły. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz ustanowienie rekordu czytania w jednym momencie.

Opracowanie: Kamila Cendrowicz, Agnieszka Sapelecka