ZAJĘCIA RUCHOWE Z ELEMENTAMI HIPOTERAPII

SEKCJA JEŹDZIECKA OLIMPIAD SPECJALNYCH  POLSKA  -ZAJĘCIA RUCHOWE Z ELEMENTAMI HIPOTERAPII

W roku szkolnym 2014/2015 grupa wychowanków naszego ośrodka uczestniczy w zajęciach z jazdy konnej w stadninie koni w Pukininie. Wyjazdy do stadniny są organizowane raz w tygodniu na dwie godziny. Uczestnicy zajęć korzystają z jazdy konnej, uczestniczą w zajęciach terapeutycznych. Celem terapii z koniem i terapii jazdą konną jest przywrócenie tym osobom sprawności fizycznej i psychicznej w możliwym do osiągnięcia zakresie. Efekty zależą od indywidualnych dysfunkcji danego dziecka.

Dzieci uczą się również jak pielęgnować te wspaniałe zwierzęta, poprzez aktywne uczestnictwo w czyszczeniu koni. Uczniowie mają możliwość obcowania z przyrodą obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych dzieci. Chętnych jest zbyt wielu. Jazda konna jest jedną z dyscyplin sportowych uprawianych przez osoby niepełnosprawne intelektualnie w Stowarzyszeniu Sportowym Olimpiady Specjalne Polska, dlatego też współpraca z tym stowarzyszeniem mobilizuje naszych wychowanków do uczestniczenia w zajęciach z jazdy konnej wzbogaconej o elementy hipoterapii. Zajęcia są prowadzone przez trenera i instruktora z zakresu hipoterapii i jazdy konnej ze Stajni Pukinin Pana Piotra Kmieciaka.

Hipoterapia to forma rehabilitacji i terapii. Wykorzystuje ona konia – jego obecność  i stwarzane przez niego możliwości terapeutyczne. Hipoterapia to rehabilitacja poprzez jazdę konną i terapia poprzez sam kontakt z koniem. „Uniwersalność” tej metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym. Najczęściej wykorzystywanym w terapii elementem jazdy konnej jest trójwymiarowy ruch chodu konia, dający jeźdźcowi wrażanie chodu ludzkiego.

Opracowała: Anna Stępniak