"ŚWIĘTY ANDRZEJU DAJ NAM ZNAĆ ..."

„ Święty Andrzeju daj nam znać, co się z nami będzie dziać !”. Tymi słowami uczniowie klas młodszych, we wtorek 27 listopada rozpoczęły zabawę andrzejkową. Dzień ten był dla nich bardzo wyjątkowy , pełen magii i czarów. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Dzieci zapoznały się z tradycją andrzejkową, z ciekawością wysłuchały listu od świętego Andrzeja oraz poznały najbardziej popularne wróżby . Zabawa rozpoczęła się  w magicznym nastroju. Oprócz dobrej zabawy, przy muzyce z pomocą pań uczniowie wróżyli sobie : układali buty, rzucali monetą do wody, lali wosk . Cienie woskowych figurek pobudziły fantazję i wyobraźnie nie tylko dzieci, ale również pań. Rzucanie za siebie karteczek z imionami i odczytywanie imion swojej sympatii wywołało uśmiechy na twarzy. Zabawa była przednia.

Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie…

Opracowała:  Renata Jaskóła